Photo by Jon Tyson on Unsplash
W tym projekcie chciałbym opisać jak stworzyłem kilka prostych gierek bez użycia grafiki, skupiając się głównie na kodzie.
W języku Python można również napisać gry z silnikiem graficznym, a najpopularniejszą biblioteką do tego celu jest Pygame. W przyszłości mam zamiar napisać grę przy użyciu wspomnianej biblioteki, ale na to jeszcze przyjdzie czas. Gry, które napisałem są bardzo proste w swojej konstrukcji, a pisanie ich było dla mnie formą relaksu.
W tym projekcie nie będę się zbytnio rozpisywał, ponieważ nie ma tu żadnych analiz czy wykresów do opisania, a sam temat jest raczej prosty.
W związku z tym podzielę się kodem oraz postanowiłem pokazać jak wyżej wymienione gry wyglądają i działają. Do tego celu użyłem opcji nagrywania ekranu Xbox Game Bar. Natomiast filmy zostały udostępnione w platformie YouTube.
Zanim zacznę opisywać każdą grę z kolei, warto zaznaczyć, że dla łatwiejszej obsługi stwórzyłem prosty ekran główny, na którym mamy do wyboru 5 gier. Dzięki temu zabiegowi nie musimy każdej gry z osobna włączać - wystarczy włączyć panel główny.
Gra #1: "Jaki to numer? Moduł użytkownika"
Zadaniem grającego jest odgadnąć losową wartość, wybraną przez komputer w zakresie od 1 do 10. Kod przelicza w czasie rzeczywistym ile prób było potrzebnych do odgadnięcia prawidłowej cyfry.
Kod:
|
Wideo:
Gra #2: "Jaki to numer? Moduł komputera"
Tutaj role się odwracają i to naszym zadaniem jest wybrać cyfrę w tym samym zakresie (od 1 - 10), a zadaniem komputera jest odgadnąć naszą wartość.
Kod:
|
Wideo:
Gra #3: "Papier, kamień, nożyce"
Na początku tej gry trzeba ustalić ile rund będzie miała rozgrywka.
Celem gry jest wybór: papier ('P'), kamień ('R') czy nożyce ('S'), po czym należy poczekać na ruch komputera. Tablica wyników się wyświetla przez cały czas trwania gry, a po jej zakończeniu wygrywa ten, kto zdobył więcej punktów.
Kod:
|
Wideo:
Gra #4: "Wisielec"
W tej grze z kolei naszym zadaniem jest odgadnąć wyraz wylosowany przez komputer z listy zawierającej z blisko 2500 słów w języku angielskim. W grze wybieramy litery, które naszym zdaniem wchodzą w skład danego słowa. Mamy prawo do popełnienia 5 błędów, a po wykorzystaniu tego limitu, przegrywamy grę. Oczywiście jeśli się zmieścimy w limicie 5 prób i odgadniemy wybrane hasło, to wygrywamy grę.
Kod:
|
Wideo:
Gra #5: "Kółko / Krzyżyk"
To ostatnia gra w tym projekcie i jest to gra strategiczna, która odbywa się na polu o wymiarach 3x3, rozgrywana jest przez dwóch graczy, których zadaniem jest zajmowanie pól na przemian dążąc do objęcia trzech z nich w jednej linii, przy jednoczesnym uniemożliwieniu tego samego przeciwnikowi.
Kod:
|
Wideo:
Jeśli masz jakieś pytania lub wolne wnioski to zapraszam do pozostawienia komentarza.
Natomiast jeżeli masz pomysły na kolejne projekty lub w razie jakichkolwiek innych pytań zapraszam do kontaktu.
Wszystkie skrypty wraz z ich opisem znajdują się w moim repozytorium na platformie GitHub, gdzie serdecznie zapraszam.
Comments:
0 comments
There is no comment yet.
Add new comment: